Podsumowanie akcji sprzątania Orzyca oraz podziękowania.

Sprzątamy (czyścimy) Orzyc od Obłudzina do Bobrowego Dworu. Podzieliliśmy się na trzy grupy: pierwsza sprząta odcinek od Obłudzina do Zalewu, druga od Zalewu do Sadoch, trzecia od Sadoch do Bobrowego Dworu. Zaczynamy, jest ciepło i słonecznie. Słońce oświetla każdy obrzydliwy śmieć, żebyśmy mogli łatwiej go zobaczyć i wyjąć z wody. Tym razem, oprócz masy pojedynczych butelek, puszek i innych drobnych śmieci, znaleźliśmy – kilka opon (jedna zbyt duża i ciężka została w wodzie), worki pełne butelek, beczkę plastikową, sanki, elementy samochodu, masywny drewniany element oraz szkielet lodówki. Odpady odbierze miasto Maków i Bobrowy Dwór.

Cieszymy się pogodą i podziwiamy przyrodę jeszcze w pełnej letniej odsłonie, ale już nie widzimy czapli, które przed tygodniem pojawiały się, są żołny i sporo ptaków drapieżnych.
Jeszcze w tym roku chcielibyśmy wspólnie z miastem Maków i sołectwem Zakliczewo uprzątnąć burtę Orzyca na odcinku od Makowa do Zakliczewa. Są tam setki kilogramów odpadów, które z uwagi na ukształtowanie burty wpadają do rzeki. Może się uda. Na uprzątnięcie czeka też odcinek rzeki od Szelkowa do ujścia Orzyca.

Czas na podziękowania. Dziękujemy miastu Maków za wypożyczenie kajaków i odbiór śmieci. Dziękujemy Właścicielowi Bobrowego Dworu za odbiór śmieci i odwiezienie kajaków. Dziękujemy Panu Baranowskiemu za transport kajaków. Przede wszystkim dziękujemy uczestnikom akcji, szczególnie za determinację przy wydobyciu lodówki i jej spławienie.

Dziękujemy Gabrysi, Elizie, Weronice, Michałowi (z Karniewa), Maćkowi, Pawłowi, Michałowi, Grzegorzowi i Adamowi oraz członkom Stowarzyszenia za udział i kierowanie akcją.

 

Posted in Aktualności.